<< Previous Next >>

sparrow - Serçe


sparrow - Serçe
Información de la foto
Copyright: Oner Keskin Tuncer (keskin) (12)
Género: Animals
Medio: Color
Tomada el: 2006-10-01
Categorías: Birds
Cámara: Sony Alfa dSLR A100, 75-300mm f4-5.6
Exposición: f/5.6, 1/400 segundos
More Photo Info: [view]
Versión de la foto: Versión original
Fecha enviada: 2006-10-03 10:49
Vista: 3867
Puntos: 2
[Normas para las notas] Notas del fotógrafo
Zonotrichia albicollis

The White-throated Sparrow can have head stripes of either white (see top photo) or tan (see bottom photo) alternating with black Curiously, White-throated Sparrows nearly always mate with opposite sex members of the alternate color morph. Other curious differences occur between the color morphs: 1) White-striped females sing, but tan-striped females do not, 2) white-striped males are generally more aggressive and do more singing than tan-striped males, and 3) tan-striped male and white-striped female pairs tend to bond more quickly than the opposite combination.

Habitat: Woodlands, forest edges, residential areas, shelterbelts.

Diet: Primarily insects during the summer, seeds and berries in the fall and winter. Will attend bird feeders for commonly offered seeds.

Breeding: Non-breeder in South Dakota.(sdakotabirds.com)


Ülkemizde her yerde görülen halk arasında gök yüzünün fareleri olarakda tanınan sevimli yaratıklardır

Bayağı serçe (Passer domesticus), Ev serçesi olarak da bilinir, Passeridae (serçegiller) familyasından coğrafi dağılımı çok geniş olan en yaygın ve en iyi tanınan serçe türü.

Anavatanı Avrasya ve Kuzey Afrika olmakla birlikte olmakla birlikte Güney Amerika dışında yeryüzünün hemen her yerine götürülmüştür. Kuzey Amerika'da ilk kez 1852'de New York'un Brooklyn semtindeki bir mezarlığı getirilmiş, bir yüzyıl geçmeden tüm kıtaya yayılmıştır. Bayağı serçe insanlarla iç içe yaşayan, büyük küçük tüm yerleşim birimlerinde, tarlalarda ve bahçelerde görülebilen bir türdür.

Uzunluğu 14 cm, rengi uzaktan bakıldığında grimsi kahverengidir. Ama erkekler yakından bakıldığında oldukça canlı renkleri ile dikkat çeker. Tepelerinde kızıl kahverengi tüylerle sınırlanmış gri bir bölge, gerdan ve göğüslerinde siyah bir leke vardır. Dişiler ve gençlerin tüyleri daha soluk renkli, alt bölümleri ise lekesizdir.

Bayağı serçe sıcak bölgelerde hemen hemen tüm yıl boyunca üreyebilir. Saçak altlarına, duvar çıkıntılarına, oyuklara, ağaç ve çalılara çırpıdan yaptıkları oldukça özensiz yuvalarını tüy ve yünle döşer, bu yuvaya 4-9 yumurta bırakırlar.(wikipedia.org)

fyapici ha puntuado esta nota como útil.
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Añadir Critique [Normas para las críticas] 
Sólo los miembros registrados de TrekEarth pueden escribir críticas.
Secuencias en los foros
Ninguno
Tienes que estar registrado para comenzar una discusión.

Critiques [Translate]

Merhaba Keskin.
Kompozisyon harika. Serçeleri ç güzel yakalmışsın. Not da iyi olmuş. Harika. Ellerine sağlık.
Selamlar

Calibration Check
0123456789ABCDEF